Wed07232014

Last update10:07:24 ÖÖ

Back HABERLER Haberler KANDIRA İÇME SUYU ARITMA TESİSİNE KAVUŞTU

KANDIRA İÇME SUYU ARITMA TESİSİNE KAVUŞTU


 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kandıra İlçesi'ne 15 bin metre küp kapasiteli içme suyu arıtma tesisinin açılışını gerçekleştirdi. Açılışın yapılması ile 40 köy ve 67 mahalle ile Kandıra merkezine hizmet verecek tesis hayata girdi. Piknik havasında geçen açılışta vatandaşlar suyun gelişini kutladı.
 Kocaeli büyükşehir belediyesi İSU genel müdürlüğü tarafından Kandıra Hacımazlı köyü Dudu tepesine yapılan içme suyu arıtma tesisi açılışı Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kandıra kaymakamı Hamza Erkal, Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, Büyükşehir Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Ak Parti İl Başkanı Zeki Aygün, Ak Parti Kandıra İlçe Başkanı Erdinç Şentürk, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Daire Başkanları, muhtarlar ve vatandaşların yoğun katılımı ile yapıldı.

 

 Açılış programında ilk olarak konuşan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram; Büyükşehir Belediye Başkanımızın verdiği talimat ile Kandıra bölgesini mercek altına aldık. İlk olarak namazgâh deresini ıslah ederek güzel bir mesire alanı haile getirdik. Daha sonra arıtma tesisini faaliyete geçirdik. Yaz aylarında nüfusun yüz binin üzerine çıkmasından dolayı su azalmakta ve Kandıra sahilleri susuzluk çekmekte bu sıkıntıyı giderebilmek için Kandıra ya Namazgâh barajı yapılarak 50 yıllık su sorununu çözeceğiz. Kandıra merkezinde alt yapı çalışmalarına başladık. Bu çalışmalar ile içme suyu yağmur suyu ve kanalizasyon şebekesini Avrupa standartlarına getireceğiz. Sahillerin Alt yapısı ile ilgili projeleri yaptık, Kandıra ve Kefken’e atık su arıtma tesisi yapacağız bütün bu yatırımları bu dönemde tamamlayacağız biz çalışmalarımıza devam edeceğiz bizi izlemeye devam edin dedi. 

  

Daha sonra konuşan Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan; Siyasete yeni dâhil olduğum dönemlerde ilçemizin hizmet alamadığını yaşadım. Şimdi ise Kandıra ya hizmet yağıyor. Bizler burada bu hizmeti gördük. Göremediğiniz yerlerde yapılan hizmetleri anlatacak insanlara ihtiyacımız var, burada muhtarlarımıza görev düşüyor yapılan hizmetleri anlatmaları gerekiyor önceden kahvehanelerde musluktan akan suyu çaydanlığa koyamıyorduk şimdi ise çeşmelerimizden temiz su akıyor bu hizmetleri yapan Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum dedi.
 

 Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu konuşmasında; Kandıra her şeyin en güzeline layıktır bu eseri siz yaptınız siz karar verdiniz ve bize de görev verdiniz bizde şimdi bize düşen görevi yapacağız. Geçtiğimiz yıllarda su kalitesi çok düşüktü bundan sonra bu kaynaktan beslenen bütün köylerimiz ve Kandıra temiz su içecek kaynak yaz aylarında yetmiyor namazgâh barajı ile su sıkıntısını çözeceğiz sadece namazgâh barajının projesi bir trilyonu geçiyor bu baraj Kandıra için hayat kaynağı olacak. Kandıra Kocaeli’nin en güzel ilçelerinden biri olmak için adım adım ilerliyor, köylerimizde Avrupa’nın en güzel köylerinden daha da güzel olacak yaptıklarımızı korursak yenilerini yaparız ruhsat almadan kesinlikle inşaat yapmayın Avrupa kalkındı diyoruz. Nasıl kalkındı planlı hareket ederek kalkındı. Çocuklarımıza dizüstü veriyoruz bu bilgisayarı oyun oynasınlar diye değil kendilerini geliştirsinler diye veriyoruz çocuklarımızı çağın gereksinimlerine göre yetiştireceğiz köylerimize ziraat mühendisi veterinerleri gönderiyoruz bunları iyi değerlendirip bilimsel olarak çiftçilik yapalım gıda organize sanayi bölgesi bizim ürettiğimiz ürünleri alacak ve çiftçimiz kalkınacak bu açılışımıza katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum.
 

 Kocaeli valisi Ercan Topaca konuşmasında; Bugün gördük ki gözü kapalı içebileceğimiz sağlıklı berrak bir suya kavuştu. Kandıra Kocaeli’nin en uzak ilçesi olmasına rağmen ilerde daha yakın olacak tarlalarınıza sahip çıkın çok fazla bölmeyin satmayın. Çocuklarımıza gelecek bırakma anlamında toprağımıza sahip çıkalım. Siz isteyin isteklerinizi bize söyleyin size yardımcı olalım tesisin hayırlı olmasını diliyorum dedi.
 

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi ve içme suyu arıtma tesisini gezintisinden sonra davetlilere ikramlarda bulundular.
  Kandıra içme suyu arıtma tesisi proje kapsamında Kandıra Antaplı bölgesi Dudu tepe mevkiinde 15 000 metre küp / gün kapasiteli içme suyu arıtma tesisi dâhilinde 1 adet 1 000 metre küp hacimli su deposu ve işletme binası yapılmıştır. Arıtma tesisinden Kandıra bölgesine arıtılmış su temin edilmektedir. Arıtma tesisine şu anda Hira su kaynağından su verilmekte olup gelecekte Namazgâh barajının yapılması ile barajdan temin edilen su burada arıtılarak kullanıma sunulacaktır. Arıtma tesisi maliyeti 3.006.640 TL dir.
 

FOTO GALERİ

Kandıra ile ilgili tüm resimleri buradan görebilirsiniz.