Thu07242014

Last update01:31:49 ÖS

Back HABERLER Haberler Kandıra Belediye Başkanı Cengiz KAN, Hacımazlı Köyü Camii iile ilgili basın açıklaması yaptı 22.01.2010

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz KAN, Hacımazlı Köyü Camii iile ilgili basın açıklaması yaptı 22.01.2010


DEPREMDE zarar gördüğü için yıkılan ve daha sonra yeniden yapımına başlanan Kandıra Hacımazlı Köyü Camii'nin Belediye Başkanı Cengiz Kan tarafından mühürlendiği iddialarına belediyeden açıklama geldi. Belediyenin imar sorumluluğunda olan Hacımazlı Köyü'nde imar ekiplerinin yaptığı rutin denetimler sırasında cami temelinin incelendiğini belirten Başkan Cengiz Kan şunları söyledi:
MALZEME BÜYÜKŞEHİR'DEN
“Muhtardan alınan bilgiye göre, daha önceki caminin hasarlı olduğundan dolayı yıkılmış ve yerine yeni inşaatı başlatılmış. Büyükşehir kontrolünde projelenen inşaatın tüm malzemeleri yine Büyükşehir tarafından sağlanmış. Eski caminin sıvası, 2 yıl önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanan malzeme yardımı ile yapılmış. Çatı kiremitleri ise muhtarlık tarafından değiştirilmiş.
BİZE BİLGİ VERİLMEDİ
Buraya kadar her şey normal. Ancak, binanın hasarlı olduğuna dair, belediyemize herhangi bir başvuru yapılmamış. Ayrıca yeni yapılacak olan cami için de herhangi bir başvuruda bulunulmamış. Ekiplerimiz de bu nedenle eksiklikler için sadece tutanak tutmuş. Yani, iddia edildiği gibi caminin mühürlenmesi söz konusu değil. Ekiplerin uygulaması, imar kurallarına uygun bir yapının yapılmaması içindir.
HALKA SORUMLUYUZ
Takdir edersiniz ki, camilerimiz toplu olarak ibadetlerimizi yerine getirdiğimiz mekânlar olup, asırlarca ayakta duracak bir sağlamlıkta yapılması gerekiyor. Amacımız, bu sağlamlığın tüm Kandıra ve köylerinde olmasını sağlamaktır. Böyle bir uygulamaya gitmektemi amacımız, yanlış anlaşılmayı düzeltmek ve köy muhtarının bu gibi olaylarda Kandıra Belediyesi'ne haber vermesini sağlamaktır.”
KANUNA UYGUN OLMALI
15 gün önce Orhan Mahallesi Ahmet Ali Caddesi üzerine cami yapılması için belediye olarak destek verdiklerini ifade eden Cengiz Kan, “Ben de cami yaptırma derneğinin üyesiyim. Ayrıca, sanayi sitesi yanındaki belediyeye ait alanda mescit yapımı için sanayi derneği ile ortak çalışmalarımız var. Biz sadece, kamuyu ilgilendiren her işin imar kanununa uygun yapılmasını istiyoruz” dedi.

 

FOTO GALERİ

Kandıra ile ilgili tüm resimleri buradan görebilirsiniz.